Türkiye Cumhuriyeti

Meksiko Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Saygıdeğer ziyaretçiler,

Değerli vatandaşlarım,

1927 yılında imzalanan Dostluk Anlaşması’nın 1928 yılında yürürlüğe girmesiyle ülkemizle Meksika arasında diplomatik ilişkiler tesis edilmiştir. İki ülke arasındaki üst düzey ziyaretler kapsamında 1992 yılında Meksika Dışişleri Bakanı Fernando Solana ve 18 yıl aradan sonra da 2010 yılında Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa ülkemize resmi ziyarette bulunmuşlardır. Son olarak ise Aralık 2013’te Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirmiş olup, sözkonusu ziyaret Meksika’dan Cumhurbaşkanlığı düzeyinde ülkemize yapılan ilk ziyarettir.

Ülkemizden 1992 yılında dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz, 2008 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve 2009 yılında da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Meksika’yı ziyaret etmiştir. 2012 yılında ise G-20 toplantıları vesilesiyle dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Meksika’yı ziyaret etmişlerdir. Son olarak ise, dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 13-14 Nisan 2014 tarihlerinde Meksika’da düzenlenen MIKTA (Meksika-Endonezya-Güney Kore-Türkiye-Avustralya) Oluşumu’nun Gayrı Resmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Meksika’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Uzun yıllara dayalı geçmişi bulunan, ancak her iki ülkenin de daha ziyade kendi bölgelerine odaklanmaları nedeniyle çok uzun süre arzulanan düzeye ulaşmayan Türkiye-Meksika ilişkileri son yıllarda, gerek ikili düzeyde, gerek uluslararası platformlarda güçlü bir ivme kazanmıştır.

Türkiye ve Meksika, demokrasi, insan hakları, hukuk düzeni ve serbest pazar ekonomisi gibi ortak değerleri paylaşmaktadır. Her iki ülke de G-20 üyesi olarak uluslararası siyaset ve ekonominin önde gelen aktörleri arasında aynı masada oturmaktadır.

Türkiye ve Meksika ilişkilerinin mevcut durumundan çok daha geniş bir potansiyel taşıdığına inanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti Meksiko Büyükelçisi olarak benden önce bu görevi üstün başarıyla yürüten seleflerimin çabalarıyla bugüne gelen Türkiye-Meksika ilişkilerinin, bundan böylede güçlenerek devam edeceğini düşünüyorum. Bu ilişkileri siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve toplumsal alanda daha da geliştirmeyi ve geleceğe daha güçlü bir zemin bırakmayı amaçlıyoruz. Ülkelerimiz arasında ekonomik ve ticari ilişkiler ile karşılıklı yatırımların gerçek potansiyeline kavuşturulması ve iş çevreleri arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi büyük önem arzetmektedir.

Değerli Vatandaşlarım,

Meksiko Büyükelçisi olarak üstlendiğim bu onurlu görevim esnasında, bölgemizdeki vatandaşlarımızın kendi içindeki iletişim, dayanışma ve eşgüdümü güçlendirerek birlik ve beraberliğini pekiştirmesi ve bunu her vesileyle sergilemesi bağlamında Büyükelçiliğimiz en etkin desteği sağlayacaktır. Vatandaşlarımızın Türkiye ile bağlarını koparmadan, Meksika’daki sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal hayata tam anlamıyla katılmaları, mutlu ve saygın bireyler olarak bu toplumda yaşamalarını kolaylaştıracaktır. Vatandaşlarımızın Meksika’da kendilerine sunulan hak ve fırsatlardan en etkin şekilde yararlanıp, güçlü bir konuma gelmeleri Büyükelçiliğimizin temel amaçlarından biridir.

Öte yandan, günümüz teknolojisinin beraberinde getirdiği kolaylıklardan yararlanmak amacıyla, Siz değerli vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek ve Sizlerle daha etkin ve hızlı iletişim kurabilmek adına hazırladığımız internet sayfamız, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya araçlarımız her zaman hizmetinizdedir.Mesafelerin anlamını yitirmekte olduğu günümüzde toplumsal ve kültürel ilişkilerimizin geliştirilmesi, eğitim işbirliğinin ve halklarımız arasındaki bağların derinleştirilmesi, ülkelerimiz arasındaki dostluğun pekiştirilmesine ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlayacaktır.

Bu amaçla, Meksiko Büyükelçiliğim süresince Türkiye-Meksika ilişkilerini hedeflerimiz ve önceliklerimiz doğrultusunda daha gelişmiş bir seviyeye ulaştırmak amacıyla başta şahsım olmak üzere Büyükelçilikteki mesai arkadaşlarım hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaktır.

Bu vesileyle, Büyükelçiliğimizin tüm çalışanları adına selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Oğuz DEMİRALP

Büyükelçi