Büyükelçinin Mesajı

Merhabalar!

Sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.

2019’u bitirirken, çok yoğun bir yılı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz.

Son on iki ayda Türkiye ve Meksika arasındaki ikili ilişkileri her bakımdan ileri götürecek önemli gelişmeler yaşandı. Bu çerçevede, ülkemizden Meksika’ya gerçekleştirilen üst düzeyli ziyaretlerin yılın en önemli gelişmeleri arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, 19-20 Mayıs tarihlerinde Meksika’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu önemli ziyaret çerçevesinde, Sayın Bakanımız Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ve Meksika Senato Başkanı Marti Batres ile görüşmelerde bulundu. COMEXI adlı düşünce kuruluşunda bir konuşma yaptı ve ayrıca vatandaşlarımızla da bir araya geldi. Sayın Bakanımızın ziyareti, Meksika ile ikili ilişkilerimizin başta siyasi ve ekonomik olmak üzere tüm boyutlarıyla yeni yönetimle masaya yatırılmasına ve önümüzdeki dönemdeki önceliklerimizin belirlenmesine imkân tanıdı.

Bilahare, Danıştay Başkanımız Sayın Zerrin Güngör 24-27 Haziran 2019 tarihlerinde Uluslararası Yüksek İdari Yargı Mercileri Birliğinin 13. Kongresine katılmak üzere Meksika’yı ziyaret etti. Sayın Danıştay Başkanımız, bu vesileyle muhataplarıyla ikili temaslarda da bulundu.

Ağustos ayının son haftasında ise Ticaret Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Yılmaz Batur, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyelerinin de yer aldığı bir iş insanları heyetiyle Meksika’yı ziyaret etti. Sayın Bakan Yardımcımız Meksika Ekonomi Bakan Yardımcısı Luz Maria de la Mora ile iki ayrı toplantı yaptı.

Bu görüşmelerde,ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkilere yeniden ivme kazandırılması için atılabilecek adımlar ve önümüzdeki dönemde yapılabilecek ilave toplantılar ayrıntılı biçimde ele alındı. Bakan Yardımcımız ayrıca, DEİK bünyesinde bulunan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) tarafından Büyükelçiliğimizin de katkılarıyla düzenlenen edilen akşam yemeğinde, Meksika’da yaşayan önde gelen Türkiye kökenli iş insanlarıyla da bir araya geldi ve bu bir ilk teşkil etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanımız Sayın Mustafa Şentop, beraberinde TBMM’den üst düzeyli bir heyetle birlikte, MIKTA Parlamento Başkanları Toplantısına katılmak üzere 5-7 Kasım 2019 tarihleri arasında Meksika’ya resmi bir ziyarette bulundu. Sayın TBMM Başkanımız, “Sosyal İçermenin Geliştirilmesinde Parlamentoların Rolü” başlığıyla düzenlenen MIKTA toplantısında marjında hem Meksikalı hem diğer üye ülkelerden muhataplarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmiş, program çerçevesinde, Dışişleri Bakanı Ebrard’ın heyetler onuruna düzenlediği resmi yemeğe de katılmıştır.

Tüm bu ziyaretler vesilesiyle ve ayrıca yıl boyunca düzenlediğimiz tüm görüşme, toplantı ve etkinlikler marifetiyle, Meksika ile var olan siyasi ve ekonomik ilişkileri daha geliştirmeye, derinleştirmeye ve iki ülkenin de yararına olacak alanlarda yeni adımlar atmaya çalıştık. Özellikle karşılıklı ticareti ve yatırımları arttırmaya, turizmi geliştirmeye ve kültürel bağlarımızı pekiştirmeye önem veriyoruz.

Nitekim, yılın belki de en önemli heyecanı olarak, 22 Ağustos günü, THY’nin ilk İstanbul - Meksika doğrudan yolcu seferinin gerçekleştirilmesi sevincini yaşadık. Bu tarihten itibaren haftada üç seferle ülkelerimiz arasında doğrudan uçuşlar devam etmektedir. THY uçuşlarına olan yoğun ilgiden de çok memnun olduğumuzu belirtmeliyim. Doğrudan yolcu seferleri sayesinde, başta turizm, ticaret, yatırımlar ve kültür olmak üzere her alanda iki ülke birbirine yaklaşmış ve yeni işbirliği fırsatları doğmuştur.

THY’nin doğrudan uçuşlara başlayacağını duyurmak amacıyla düzenlediğimiz, yaklaşık 500 davetlinin katıldığı, çekilişlerin yapıldığı, Meksika Turizm Bakanı Miguel Torruco’nun da katılarak bizi şereflendirdiği 2 Mayıs tarihinde THY için düzenlediğimiz tanıtım gecesi, hem THY’nin doğrudan uçuşlarının lansmanı, hem de ülkemizin tanıtımı bakımından önemliydi.

Türkiye ve Meksika arasındaki stratejik ortaklık, son yıllarda yapılan önemli hamlelerle, mükemmel bir düzeye ulaşmış durumda. Her ikisi de G-20 üyesi olan ve MIKTA bünyesinde ortak demokratik değerleri paylaşan ülkelerimiz, siyasi, ekonomik, kültürel, tarihi ve sosyal anlamda küresel birer marka. Birbirine karşı doğal bir yakınlık hisseden insanlarımız arasında da pek çok müşterek nokta var. Bunu her gün tecrübe ediyoruz.

Ülkelerimiz arasındaki benzerlikler, bizi birbirimize yakınlaştırıyor ve işbirliği imkânlarının çok geniş bir satha yayılmasını sağlıyor. THY’nin doğrudan uçuşları bu ilişkileri daha da pekiştirmiş, bize yeni ufuklar açmıştır.

Yıl boyunca, siyasi ilişkilerimizin mükemmel seyrinin devamı, ticari ve kültürel ilişkilerin pekiştirilmesi, karşılıklı turist sayısının arttırılması için ekip olarak çok çalıştık ve 2020 yılında da bu hedeflere ulaşmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

T.C. Meksika Büyükelçiliği olarak buradaki temel amaçlarımızdan biri, bize ihtiyaç duyan herkese güler yüzle ve olabilecek en hızlı ve hatasız biçimde hizmet sunmak. Bu anlamda kapımız daima açık olacak. Tabiatıyla bizi ziyaret eden her misafirimize gerekli destek ve hizmeti en iyi fiziksel şartlar içinde vermek de hedefimiz ve bu çerçevede yerleşim durumumuzu da iyileştirmek için çalışmalarımız sürüyor.

Sayfamıza uğradığınız için tekrar teşekkür ediyor, yeni yılınızı kutluyor, esenlikler diliyorum.


Tahsin Timur Söylemez Büyükelçi
Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 16:30

Konsolosluk Şubesi 10:00-12:30
1.1.2020 Yeni Yıl
3.2.2020 Meksika Anayasası'nın kabulünün yıldönümü
16.3.2020 Benito Juarez'in doğum yıldönümü
9.4.2020 10.4.2020 Paskalya
1.5.2020 İşçi Bayramı
5.5.2020 Puebla Muharebesinin yıldönümü
16.9.2020 Bağımsızlık Günü
2.11.2020 Ölüler Günü
16.11.2020 Meksika Devrimi'nin başlangıcının yıldönümü
25.12.2020 Noel