Büyükelçinin Mesajı

Merhabalar!

Sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.

Meksika Şehri’ndeki görevime geçtiğimiz Eylül ayında başladım. Geçen bu süre zarfında bana gösterilen müthiş yakınlık ve misafirperverlik sayesinde birçok yeni dost edindim. Bu olağanüstü renkli, heyecanlı ve dinamik ülkede çeşitli seyahatler yaparak, Meksika hakkında derinlemesine bilgi edinme imkânı buldum. Öğrenme sürecim daha devam ediyor ama yeni evim addettiğim bu güzel ülkeyi süratle benimsediğimi ve şimdiden sıkı bir gönül bağı kurduğumu rahatlıkla söyleyebilirim.

Türkiye ve Meksika arasındaki stratejik ortaklık, son yıllarda yapılan hamlelerle, mükemmel bir düzeye ulaşmış durumda. Her ikisi de G-20 üyesi olan ve ortak demokratik değerleri paylaşan ülkelerimiz, siyasi, ekonomik, kültürel, tarihi ve sosyal anlamda küresel birer marka. Birbirine karşı doğal bir yakınlık hisseden insanlarımız arasında pek çok müşterek nokta var. Ülkelerimiz arasında da birçok benzerlikler bulunduğu hemen görülebiliyor.

Bütün bunlar, ilişkilerimizde gerçek bir atılım yapabilmemiz için uygun bir zemin yaratıyor. Bunun için ise, devlet, özel sektör, sivil toplum, akademi ve bireyler olarak el ele daha çok çalışmamız gerekiyor. Neticede bu ilişkileri derinleştirmek ve yeni işbirliği alanlarıyla daha da ileriye götürmek, her iki ülkenin ve halklarının yararına olacaktır.

Meksika süratle seçim atmosferine girerken, ikili ilişkilerimiz bağlamında 2018 yılında bizi heyecanlı bazı gelişmeler beklediğini paylaşmak isterim. Meksika Şehri’nde Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin açılışını en geç bahar aylarında yapabilmeyi umuyoruz. Türkiye ve Meksika arasında diplomatik ilişkilerin 90. yıldönümü olan 2018’de Meksika Şehri’nde ses getireceğini umduğumuz bir dizi kültürel faaliyetle, ülkelerimiz arasındaki dostane ve sıcak ilişkileri daha da canlandırmayı hedefliyoruz.

Ayrıca, Türk Hava Yollarının Meksika’ya doğrudan uçabilmesi için de 2018’de yeni bazı gelişmeler olabilir ümidini canlı tutuyor, bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tabiatıyla ticaret ve yatırım ilişkilerimizde de bazı sürprizler olabilir.

Buradaki temel amaçlarımızdan biri, bize ihtiyaç duyan herkese güler yüzle ve olabilecek en hızlı ve hatasız biçimde hizmet sunmak. Bu anlamda kapımız daima açık olacaktır. Tabiatıyla bizi ziyaret eden her misafirimize gerekli destek ve hizmeti en iyi fiziksel şartlar içinde vermek de hedefimiz ve dolayısıyla Meksika Şehri’ndeki yerleşim durumumuzu iyileştirmek için de çalışmalarımız devam ediyor.

Sayfamıza uğradığınız için tekrar teşekkür ediyor, iyi günler diliyorum.


Tahsin Timur Söylemez Büyükelçi
Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 16:30

Konsolosluk Şubesi 10:00-12:30
1.1.2018 1.1.2019 Yeni Yıl
5.2.2018 Meksika Anayasası'nın kabulünün yıldönümü
19.3.2018 Benito Juarez'in doğum yıldönümü
29.3.2018 30.3.2018 Paskalya
1.5.2018 İşçi Bayramı
5.5.2018 Puebla Muharebesinin yıldönümü
16.9.2018 Bağımsızlık Günü
2.11.2018 Ölüler günü
19.11.2018 Meksika Devrimi'nin başlangıcının yıldönümü
25.12.2018 Noel