Büyükelçinin Mesajı

Merhabalar!

Sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.

2019’un ilk yarısı bitiyor. Yılın ilk yarısına önemli faaliyetler sığdırdık ve çalışmalarımıza yoğun bir biçimde devam ettik.

Son ayların şüphesiz en önemli gelişmesi, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun 19-20 Mayıs tarihlerinde Meksika’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret idi.

Sayın Bakanımızın Meksika’ya varışının ardından, kendisinin teşrifiyle, 19 Mayıs Pazar günü, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yılı vesilesiyle, Reforma Caddesi üzerinde yer alan Atatürk Heykeli önünde, Büyükelçilik personelimizin de iştirakiyle bir anma töreni tertipledik.

Sayın Bakanımız, resmi temasların gerçekleştirildiği 20 Mayıs Pazartesi günü sabahı, Meksika Dış İlişkiler Konseyi (COMEXI) işbirliğinde düzenlenen "Türk Dış Politikası" başlıklı konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferans, Meksika'da mukim yabancı Büyükelçiler, Meksika Dışişleri Bakanlığı mensupları, akademisyenler, kanaat önderleri ve basın mensuplarından müteşekkil 100'ün üzerinde konuk tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Sayın Bakanımız, bilahare, beraberindeki heyetle birlikte, Meksika Senatosu'nu ziyaret etti ve Senato Başkanı Marti Batres ile bir görüşme yaptı. Sözkonusu görüşmede, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Hector Vasconcelos da hazır bulundu.

Sayın Bakanımız, Senato Başkanı ile görüşmesini takiben, Meksika Dışişleri Bakanlığında, Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard ile birlikte heyetler arası toplantıya başkanlık etti. Bakan Ebrard'a, diğer üst düzey Bakanlık yetkililerinin yanı sıra, üç Bakan Yardımcısı eşlik ettiler. Bilahare, Dışişleri Bakanı Ebrard tarafından Sayın Bakanımız onuruna bir öğle yemeği tertiplendi.

Bütün bu görüşmelerde, hem Türkiye-Meksika ikili ilişkilerinin hemen her boyutu ele alındı, ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda fikir teatisinde bulunuldu. Sayın Bakanımızın bu ziyareti, ikili ilişkilerimizdeki ivmenin korunması ve geleceğe dönük somut işbirliği projeleri üzerinde mutabık kalınması bakımından çok zamanlı ve yararlı oldu.

Bir diğer önemli gelişme, 2 Mayıs tarihinde THY için düzenlediğimiz tanıtım gecesi oldu. Toplam 500 davetlinin katıldığı, çekilişlerin de yapıldığı bu geceye Meksika Turizm Bakanı Miguel Torruco’nun katılarak bizi bir konuşmayla şereflendirmesi, ülkemizin de tanıtımı bakımından önemliydi.

THY’nın ilk Meksika doğrudan yolcu seferi 22 Ağustos günü burada olacak ve o tarihten itibaren haftada üç seferle ülkelerimiz arasında köprü olacak. Yıllardır beklenen bu heyecan verici gelişmenin Türkiye ve Meksika’yı hemen her alanda birbirine yakınlaştıracağına ve başta turizm ve ticaret olmak üzere yeni işbirliği imkânları doğuracağına şüphem yok.

Türkiye ve Meksika arasındaki stratejik ortaklık, son yıllarda yapılan önemli hamlelerle, mükemmel bir düzeye ulaşmış durumda. Her ikisi de G-20 üyesi olan ve MIKTA bünyesinde ortak demokratik değerleri paylaşan ülkelerimiz, siyasi, ekonomik, kültürel, tarihi ve sosyal anlamda küresel birer marka. Birbirine karşı doğal bir yakınlık hisseden insanlarımız arasında da pek çok müşterek nokta var. Bunu her gün tecrübe ediyoruz.

Ülkelerimiz arasındaki benzerlikler, bizi birbirimize yakınlaştırıyor ve işbirliği imkânlarının çok geniş bir satha yayılmasını sağlıyor. THY’nin doğrudan uçuşları bu ilişkileri daha da pekiştirecek, bize yeni ufuklar açacak. Bu yeni ve heyecanlı gelişmenin de yarattığı ivmeden istifadeyle ilişkilerimizi daha da derinleştirmek için çalışmaya devam ediyoruz.

T.C. Meksika Büyükelçiliği olarak buradaki temel amaçlarımızdan biri, bize ihtiyaç duyan herkese güler yüzle ve olabilecek en hızlı ve hatasız biçimde hizmet sunmak. Bu anlamda kapımız daima açık olacaktır. Tabiatıyla bizi ziyaret eden her misafirimize gerekli destek ve hizmeti en iyi fiziksel şartlar içinde vermek de hedefimiz ve bu çerçevede yerleşim durumumuzu da iyileştirmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Sayfamıza uğradığınız için tekrar teşekkür ediyor, geçmiş Ramazan bayramınızı kutluyor, esenlikler diliyorum.

Tahsin Timur Söylemez Büyükelçi
Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00 / 14:00 - 16:30

Konsolosluk Şubesi 10:00-12:30
1.1.2019 Yeni Yıl
4.2.2019 Meksika Anayasası'nın kabulünün yıldönümü
18.3.2019 Benito Juarez'in doğum yıldönümü
18.4.2019 19.4.2019 Paskalya
1.5.2019 İşçi Bayramı
5.5.2019 Puebla Muharebesinin yıldönümü
16.9.2019 Bağımsızlık Günü
2.11.2019 Ölüler günü
18.11.2019 Meksika Devrimi'nin başlangıcının yıldönümü
25.12.2019 Noel