Türkiye Cumhuriyeti

Meksiko Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halkoylamasına İlişkin Duyuru , 14.02.2017

Anayasa değişikliği halkoylaması için yurt dışı temsilciliklerimizde oy verme işlemi 27 Mart-9 Nisan 2017 tarihlerinde yapılacaktır. Gümrük kapılarında ise 27 Mart-16 Nisan 2017 tarihlerinde oy vermek mümkündür.

Yüksek Seçim Kurulu’nun değerlendirmeleri sonucunda, Anayasa değişikliği halkoylaması için Meksika’da sandık kurulmamasına karar verilmiştir.

Bununla birlikte, Yüksek Seçim Kurulu’nun 12 Ocak tarihli kararı ile, Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı seçmenlerin bağlı bulundukları Başkonsolosluk görev çevresinde oy kullanmaları zorunluluğu kaldırılmıştır. Diğer bir ifadeyle, yurt dışı seçmenler, ülkemizdeki gümrük kapılarının yanısıra, oy verme günlerinde bulundukları üçüncü bir ülkedeki temsilciliklerimizde kurulan sandıklarda da oy kullanabileceklerdir.

Yurtdışında ikamet eden vatandaşlarımızın halkoylamasında yurt dışı temsilciliklerde oy kullanabilmeleri için mutlaka Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak kontrol etmeleri, kayıtlı değillerse ya da adres değişikliği olmuşsa Büyükelçiliğimiz Başkonsolosluk Şubesi’ne ivedilikle adres beyanında bulunmaları önemle duyurulur.

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp…